Publius News
Pondělí 16. září 2019

Glosy

Časení

★ 21.06.2017 ★ rubrika: Glosy

Tento Heideggerův pojem se velmi těžko vysvětluje, jako ostatně téměř vše z jeho „novořeči“. Fyzikálně to vypadá naoko snadněji. Ale opravdu jen „naoko“. Čas je základní vlastností našeho vesmíru. Problém je v tom, že se jedná o nefalšované kontinuum. Což znamená, že jej sice můžeme dělit na libovolně malé úseky, ale přesto v každém tomto úseku je onoho „času“ nekonečně mnoho. Havlovské „bezčasí“ je tedy zdánlivý nesmysl. Jen zdánlivý. De facto popisuje situaci, kdy se jistý druh uspořádání společnosti snaží všemi možnými prostředky vzbudit dojem, že se jakoby nic neděje. A pokud ano, tak daleko od nás, zatímco my zde jsme v bezpečí. Je to jedna z charakteristik totalitních režimů.

U nás se toho moc neděje, podobně jako před bouří přestane foukat vítr. Že se blíží volby, to ví v podstatě každý. Pan Babiš se nechá vyfotit se psem. Proč ne? Prý kdo má rád psy, má rád lidi. Zde bych radil být opatrný. Velkým milovníkem psů, konkrétně rasy německý ovčák, byl kupříkladu Adolf Hitler. Ale psy má ráda i britská královna, a u amerických prezidentů mít psa patří jaksi k úřadu.

Daleko od nás v USA zemřel mladý muž, který byl vězněn v Severní Koreji. Proč tam byl a co tam dělal, to moc jasné není. Dopustil se něčeho, co tamní režim netoleruje a navíc byl Američan. Jeho smrt je jako z horroru. Podstatný úbytek šedé kůry mozkové… V Paříži najel do policistů muslimský radikál, který měl údajně v autě plynovou bombu. Podle všeho byl zavčasu zneškodněn. V Londýně naopak kdosi najel autem do muslimů, opouštějících mešitu.

Tak si my v té naší globální vesnici žijeme. A v rámci časového kontinua dnes v 6 hodin 25 minut nastal letní slunovrat. Tedy dny se počínají zkracovat, blíží se prázdniny a potom podzim. Něco mi říká, že tento podzim bude docela horký


sdílet sdílet sdílet sdílet