Publius News
Neděle 19. ledna 2020

Glosy

In patria magno non est in honore propheta

★ 23.05.2017 ★ rubrika: Glosy

Abych řekl pravdu, moc těm americkým Demokratům nerozumím. Když deset dnů před loňskými prezidentskými volbami vystoupil nyní už bývalý ředitel FBI Comey s obviněním lidí z blízkého okolí kandidátky Demokratů Hillary Clintonové z nepatřičného zacházení s důvěrnými údaji, byl z toho nefalšovaný a pochopitelný poprask. Demokraté se předháněli v obviňování FBI z nepřípustného zasahování do voleb, což je v USA zakázáno. Unisono zněl hlas naléhající na odvolání ředitele FBI. Marně. Je těžké hodnotit faktické dopady tohoto bezprecedentního zásahu FBI, ale nelze vyloučit, že se podílel na neúspěchu demokratické kandidátky.

Zdálo by se, že tím, že prezident Trump nedávno pana Comeyho zprostil jeho funkce, došlo k jakési satisfakci, že Demokraté tuto akci pocítí jako skutečné zadostiučinění, protože před pár měsíci byl pan Comey veřejným nepřítelem (tedy Demokratů) číslo jedna. Leč časy se mění, a z onoho nepřítele se stala oběť „Trumpových proruských rejdů“, takže unisono znějí hlasy pro změnu volající po odvolání prezidenta. Říkat tomuto „obratu“ Demokratů pokrytectví či věrolomnost je úplně na místě. Včerejší nepřítel stává se nejbližším přítelem, jen škodí-li tomu všemu špatnému, co je v očích Demokratů koncentrováno v osobě Donalda Trumpa. Z prvních měsíců jeho vládnutí mu dokázali Demokraté a jim spřátelená média (CNN, New York Times, Washington Post, etc.) udělat nefalšované peklo.

Mezitím prezident na své první zahraniční cestě dokázal uzavřít stamiliardový obchod se Saúdskou Arábií, nadchnout představitele státu Izrael (po Obamových obstrukcích věc neuvěřitelná) a říci v jasném projevu k muslimům, že USA se jim nadále nebudou plést do stylu jejich života. Taktéž pak zřetelně vzkázat Íránu, že na podporu USA v jaderném výzkumu může zapomenout. Málo? Možná, ale Obamovi se za dlouhá léta nic podobného nepodařilo. Prezidentova cesta ještě není u konce, čeká ho summit NATO, kde se setká tváří v tvář s poněkud nervózními evropskými politiky. Summit určitě dopadne dobře, Evropa si oddychne, a prezident Trump se bude moci s úspěchem vrátit do jámy lvové.

Ve vlasti žádný prorok nesklízí veliké pocty, neboli doma nejsi prorokem. Hořká slova z evangelia sv. Matouše připisovaná Ježíši Kristovi. Slova neveselá leč třeskutě pravdivá. Jen by mě zajímalo, kdo v USA skutečně vládne…


sdílet sdílet sdílet sdílet