Publius News
Sobota 06. června 2020

Glosy

Problém vskutku zásadní

★ 29.05.2017 ★ rubrika: Glosy

Považovat za aktuální problém KDU-ČSL skutečnost, že v nově zvoleném vedení nemají žádnou ženu, je sice možné, ale to je hájemstvím genderových blouznivců. Letitý problém toho, zda je kvalita člověka určována jeho pohlavím, barvou pleti, hustotou vlasů, či sexuální orientací, nebo spíše tím, že v oboru činnosti, jíž se účastní, či se jí účastnit má, je schopný, kvalitní, a podobně.

Základní problém KDU-ČSL je někde jinde, a to v jistých mezerách v základních znalostech žáků základní školy. Mluvím o hodinách jazyka českého a matematiky, kde protagonisté této tradiční politické formace evidentně absentovali. Tedy především minuta „čtení a počtů“:
Zákon č. 247/1995 Sb.
Zákon o volbách do Parlamentu České republiky a o změně a doplnění některých dalších zákonů
v
§ 49
říká
Postup politických stran, politických hnutí a koalic do skrutinia
(1) Na podkladě zápisu o výsledku voleb v krajích Český statistický úřad zjistí, kolik platných hlasů celkem bylo odevzdáno pro každou politickou stranu, každé politické hnutí a každou koalici a dále,
a) které politické strany nebo politická hnutí získaly méně než 5 procent,
b) které koalice, složené ze 2 politických stran, popřípadě politických hnutí získaly méně než 10 procent,

Vytvořím-li předvolební koalici s dalším jedním politickým subjektem, postupuji tehdy, získám-li minimálně 10% odevzdaných hlasů. Potřebuji si tedy především přečíst zákon, který může v mých záměrech znamenat jistá úskalí. Tam zjistím, že můj volebně koaliční partner musí mít takový potenciál, že spolu se mnou přesáhne limit tímto zákonem stanovený. Tolik základní škola. Volební koalice KDU-ČSL + STAN se tedy musí činit. Součet aktuálních preferencí dvou slabých, totiž, nemusí znamenat výsledný zisk koalice. Spíše naopak. To „činění se“ vidím v tepání nikoliv Babišova ANO, s nímž KDU nevylučuje koalici (chacha – viz glosa 27.5.), ale TOP09, ČSSD a ODS. Kdeže ony „demokratické záchranné koalice“ jsou… Takže v případě překročení 10% hranice koalicí KDU-ČSL+STAN je nutné počítat s vládní koalicí ANO +KDU-ČSL+STAN. Navíc s „černým“ vzadu, tedy s ODS, která určitě bude „vážně zvažovat“ oběť národu v podobě posílení Babišova panování o „demokratické prvky“. Navíc ODS určitě 5% překročí, podle všeho i 10% a více. Možné je i to, že by si ANO vystačilo jen s ní. Je to hodně odporné, ale po zkušenostech s krajskými volbami hodně reálné. Ne snad?


sdílet sdílet sdílet sdílet