Publius News
Čtvrtek 28. března 2024

Glosy

Jsme prostě zemí omezených nemožností

★ 02.06.2017 ★ rubrika: Glosy

Je jako prolínání paralelních světů ta naše země Česká. Co všechno se tu jednoho dne dokáže dít, je až zarážející. Oprávněný povyk kuřáků nad nesmyslnými zákazy je pochopitelný. Spíše než o kouření tu jde o další utahování zarezivělých šroubů našich svobod a po EET o další hřebík do jejich rakve. Nu, alespoň si člověk může lehčeji představit, jak to tu bude vypadat za kralování Andreje Hrozného. Abych byl spravedlivý. Protikuřácký zákon je z dílny strany sociálně prý demokratické. Hezká demokracie, kterou nám pánové z Liďáku předvádějí! A bude se udávat, bonzovat, donášet! Těch závistivců s krví podlitýma očima je tu pořád dost a tato sousedská totalita je přesně to, co potřebují. Kdepak, komunismu k tomu není třeba, dokáží to stejně kvalitně i v dobách rozvinutého kapitalismu na český způsob.

V druhém paralelním světě se opět rozpovídal náš pan prezident. Při návštěvě Brna se pustil do Dětí země, že prý požadují výpalné za to, že nebudou podávat žaloby, které by jinak brzdily výstavbu dálnice D8. A prý k onomu zdržení došlo, protože tyto vyděračské metody ministerstvo dopravy odmítlo. Děti země, které rozhodně v lásce nemám, se ohradily, že prý to není pravda a pana prezidenta vyzvaly, aby to doložil. Chudáci dětičky! Jako kdyby nevěděly, že poslední, co pana prezidenta zajímá, je to, jestli jím do vzduchu pouštěné tlachy se zakládají na pravdě, či nikoliv. Jedná se pouze o kouzlo okamžiku sděleného tvrzení. Je to samozřejmě pro sbor jeho fandů, o němž ví, že i kdyby tvrdil, že na hradním nádvoří přistál létající talíř, z nějž vystoupila delegace z Proxima Centauri, která mu přilétla vyjádřit podporu, tak mu to snědí i s navijákem. Pravda je naprosto přežitým luxusem, kterým se pán Hradu příliš nezatěžuje.

Rovina třetí, na rozdíl od předchozích dvou mající nadčasový charakter. Před 110 lety se, přesněji 1.června 1907, se v nyní ode mě nepříliš vzdáleném Turnově narodil Jan Patočka, náš patrně nejvýznamnější filosof 20. století. Ten, na rozdíl od plejády politiků či celé řady novinářů, zasvětil svůj život pravdě. Žití v pravdě je podle něj to nejpodstatnější, co může člověk ve svém životě udělat. I když v pravdě žít nemusí nutně znamenat onu pravdu mít – člověk se nesmí bránit jejím případným korekcím na základě nových poznatků a zkušeností. Profesor Jan Patočka byl duchovním otcem Charty 77 a zemřel na následky vyčerpávajícího výslechu StB. Velká čest a hluboká poklona jeho památce…

Nejsme tedy zemí jen velkohubých politiků , zlodějů a práskačů. Žili zde i muži (samozřejmě i ženy) moudří a stateční. Jen se tohoto, s odpuštěním, „zboží“ v současnosti poněkud nedostává. Tož tak…


sdílet sdílet sdílet sdílet