Publius News
Sobota 20. dubna 2024

Glosy

Svět versus Donald Trump

★ 03.06.2017 ★ rubrika: Glosy

Fenomén Donalda Trumpa se zdá být pro zbytek světa doslova požehnáním. Tedy pardon, pro většinu politiků tohoto (lépe „onoho“) světa. Toho skutečného světa se nikdo z oněch „vyvolených“ jako obvykle na nic neptá. To požehnání spočívá v tom, že konečně mají tito vládci světa příležitost se vůči někomu razantně vymezovat a jejich za tupé stádo (mnohdy právem) považovaným voličům předvést, jak mohutně to s nimi myslí dobře. Ono opovrhované „stádo“ však má podivnou tendenci nějak zaznamenat, že jde do tuhého a zareagovat nečekaně a z hlediska vládců „skandálně“. Třeba zvolit do čela světové supervelmoci č. 1 takového „outsidera“, jakým je současný prezident USA Donald Trump. Zatracená demokracie a zákeřní Otcové zakladatelé USA! Takže nyní v jednom šiku proti panu prezidentovi téměř všichni, mimo jeho voličů a blíže neurčeného množství lidu světového.

Techtle mechtle s údajnou spoluprací s Ruskem ve volbách jsou poněkud na vodě, byť se třeba CNN, Washington Post a New York Times snaží ze všech sil. Naštěstí pan prezident má v zásobě dostatek střel, podkopávajících Nový světový pořádek ve velkém. Odstoupení od Pařížské smlouvy, která by měla zamezit globálnímu oteplování, je jednou z těchto střel a divím se, že jsou tím světoví vůdcové zaskočeni. Trump o tom mluvil ve volební kampani a prostě jen plní volební sliby. Prý snížení teploty atmosféry o pouhé 0,2% stupně je málo. Nejsem klimatolog, ale vzhledem k obrovským částkám, na které toto snížení přijde, mi to skutečně málo připadá. USA chtějí investovat do ochrany životního prostředí jinak, v podstatě tak činí od roku 2014 masivním přechodem energetiky z uhelných zdrojů na zemní a hlavně břidlicový plyn. Takže se jim povedlo snížit emise na úroveň roku 1991, což je u druhého největšího znečišťovatele atmosféry poměrně dost. Jedná se o oficiální zdroje americké Agentury pro energetiku EIA. Je tam vůbec celá řada zajímavých informací, které pomáhají leccos pochopit a lecčemu lépe rozumět.

Úsměvná mi připadá obrana vědeckých klimatologů z massachussetského MIT, z jejichž práce pan prezident čerpal. Prý vzal v potaz zastaralou (rok či dva před konferencí) práci, přičemž ta novější, po pařížské konferenci vydaná, vedla ke korekci odhadů na 0,6% až 1,6% poklesu teploty atmosféry. Ohánějí se tím, že dotyčná konference vzala v úvahu více regulujících prvků, než předpokládali – trochu mě to zaráží, protože politici by neměli dělat něco, co jim vědci nedoporučí. A také naopak, přátelé, také naopak. Zdá se mi to jako poněkud okatá „politická korektnost“ tentokrát oboustranná. Prostě to musí vypadat náležitě „hezky“ a hlavně vědecky, toto poroučení větrům a dešťům.

Ještě, že máme toho nezvedeného Trumpa, který to všechno zaviní, přestože my vaši političtí pečovatelé o všechno možné jsme se tak snažili. Ach jo…

P.S. V čích kapsách ty gigantické prostředky končí? Pochopitelně v kapsách největších znečišťovatelů atmosféry…


sdílet sdílet sdílet sdílet