Publius News
Pondělí 16. září 2019

Glosy

Nemilosrdná statistika

★ 29.07.2017 ★ rubrika: Glosy

Údělem glosy jako literárního útvaru je být zkratkou, z důvodů omezeného rozsahu spíše jakousi nadsázkou, s cílem krátce „vypíchnout“ podstatu jinak komplikovaných dějů. Nikde není psáno, že to musí být útvar humorný, k čemuž ona zkratkovitost zákonitě vede. Stává se, naštěstí nepříliš často, že humor musí stranou, že nadsázka není vůbec nutná, neb závažnost událostí je snad až příliš průkazná a nemilosrdná.

V Egyptě došlo k brutálnímu útoku islamistického teroristy na lidi trávící dovolenou na plážích v letovisku Hurghada, mimo jiné oblíbené destinaci českých turistů. Není to první útok v této oblasti. Českých turistů tam jezdí velké množství. Nemilosrdné statistiky tedy musí konstatovat, že pravděpodobnost, že se obětí útoku stane i český občan, je nezanedbatelná. To musí vědět jak cestovní kanceláře, tak ministerstvo zahraničí, protože s Egyptem máme dlouholeté diplomatické styky – máme tam tedy velvyslanectví. Je trestuhodné uklidňovat občany České republiky tím, že v dané oblasti žádné nebezpečí nehrozí.

Dále je naprosto nepřijatelná bagatelizace zranění oběti útoku, občanky České republiky. Mediální prezentace tohoto útoku, který měl za následek smrt nešťastné ženy, je jedním obrovským a trestuhodným skandálem. Zpočátku „lehká“ zranění přerostla v „klinickou smrt“, aby skončila smrtí krutou a nefalšovanou. Proč nebyla podle všeho těžce zraněná oběť převezena urychleně do České republiky? MZ i MO mají příslušné letecké speciály k dispozici. Nebylo to proto, aby se náhodou neukázalo, že zranění bylo těžké a mnohočetné? Nebylo by to náhodou politicky „nekorektní“? Tyto otázky tvoří logickou posloupnost, která je, na rozdíl od všech postupů dotyčných institucí i soukromých subjektů, naprosto korektní.

V den smrti nešťastné oběti se z Bruselu dozvíme, že vzhledem k tomu, že Česká republika nehodlá respektovat centrálně přidělené kvóty imigrantů, bude spolu s Maďarskem a Polskem postavena před příslušný soud EU. Neuvěřitelně „kvalitní“ načasování. Opět nemilosrdná statistika.

Na podzim se v České republice konají volby do Poslanecké sněmovny. Jsem zvědav, kdo v této souvislosti vystoupí s vstřícným postojem k imigraci. Určitě se někdo takový najde, ale musí počítat s něčím, čemu se nadneseně říká „paměť národa“. A ta bývá dosti silná. Spoléhat na to, že se na tyto věci přes prázdniny zapomene, je přinejmenším bláhové. Inu, nezapomene. Opět ta nemilosrdná statistika…


sdílet sdílet sdílet sdílet